2025-06-02 09:19Pressmeddelande

Nationaldagen firas i Oscarsparken, Lindesberg

Blombukett hålls upp framför scen.

Lindesbergs kommun arrangerar Nationaldagsfirande i Oscarsparken den 6 juni. Det bjuds på musik, dans, tal och utdelning av stipendier.

Firandet börjar med ett traditionsenligt fantåg från Lindesberg arena kl.17.45. Alla som vill är välkomna att delta i fantåget som leds av Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan. Ta gärna med flagga.

I Oscarsparken spelar Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan och Lindesbergs folkdansgille bjuder upp till dans. Familjen Friman som på nationaldagen består av Klas, Camilla och Tova kommer spela finstämd stråkmusik. Magusson & Johansson spelar upp traditionella låtar från trakten.

Tillväxtnämndens ordförande Tom Persson delar ut Kulturstipendiet och Föreningsledarstipendiet. Kommunfullmäktiges ordförande Arnold Bengtsson håller tal till nationen och det hela avslutas med Sveriges nationalsång.

Varmt välkomna att fira Nationaldagen i Oscarsparken!


Om Lindesbergs kommun

Lindesbergs kommun ligger i norra Bergslagen i Örebro Län. Staden i vår kommun är Lindesberg och våra tätorter är Fellingsbro, Frövi, Vedevåg, Storå och Guldsmedshyttan. Här finns en vacker natur och ett rikt kulturarv som präglar våra orter. I Lindesbergs kommun har vi ett stort engagemang både för företagande, kultur och idrott. Vi finns till för att varje dag utföra en service till de 23.500 invånare som bor här.


Kontaktpersoner

Sara Sporre
Kultursekreterare
Sara Sporre